שמו של האדם הוא חלק מאישיותו, ממהותו ומנשמתו, והוא מחבר אותו לשורש נשמתו. השם משפיע באופן ישיר על מידותיו, על התנהגותו ועל מעשיו, וכן על עתידו ועל גורלו של האדם.

הורים עושים הכל כדי שילדיהם יצליחו, יתחנכו וילכו בדרך התורה והמצוות. הם שולחים אותם למוסדות חינוך מעולים ואינם מתפשרים על פחות, מרבים בתפילות, בצדקות, בסגולות, בברכות צדיקים ומה לא, העיקר לזכות לדור ישרים יבורך.

דעו לכם! לשם שאנו בוחרים לקרוא לילד שלנו יש כוח עצום לקבוע את אישיותו ואת  עתידו! לשם יש השפעה ישירה הן על חינוכו, הן על תורתו, הן על מידותיו, הן על מעשיו, הן על התנהגותו והן על הצלחתו. כמה חשוב להקפיד על מתן שמות טובים!

כמובא במדרש תנחומא פרשת האזינו, על הפסוק "בינו שנות דור ודור": לעולם יבדוק אדם בשמות לקרוא לבנו… כי לפעמים השם גורם טוב או גורם רע.

ועוד, רבי מאיר היה דורש בשמות (במדרש רות פ"ב)  על הפסוק "ושם האיש אלימלך", כי שמו של האדם גורם, ומסביר:  אלימלך אלי תבוא המלכות, נעמי שהיו מעשיה נאים ונעימים, מחלון שנמחו מן העולם, כיליון שכלו מן העולם.

וכן נכתב בספר הקדוש "נועם אלימלך" פרשת לך לך: שלפעמים השם גורם, כאשר נקרא כשם אדם כשר וישר זה גורם לאדם שיהיה צדיק, למשל מי ששמו אברהם ורוצה לעבוד את השם יתברך אזי השם הזה גורם ומסייע לו שיהיה צדיק.

וכך היא דעתו של מרן הרב חיים קנייבסקי שליט"א, שאומר: וכי חסרים שמות מהתנ"ך, שהם קדושים עם משמעות טובה. למה לחפש שמות חדשים?

מעשה בבני זוג, שהגיעו אלי חמישה ימים לאחר הולדת בנם, והם מתווכחים איך לקרוא לו. כל אחד מהם הציע שמות שונים ומשונים ועמד על שלו, בטענה: אני אוהב שמות אלה. אמרתי להם: ואני אוהב ראש של כבש! וכי הולכים לפי מה שאוהבים? איזו משמעות יש לשמות שאתם מציעים? שימו לב! הרבה מעתידו ומגורלו של הילד שלכם ייקבע על פי שמו! חשבו ביישוב דעת ובכובד ראש והעניקו לילדכם שם בעל משמעות טובה!

אומרת המשנה באבות, ד' י"ג: שלושה כתרים הם: כתר תורה, כתר כהונה וכתר מלכות, וכתר שם טוב עולה על גביהם. ונראה לפרש: מי שיש לו "שם טוב" עולה על גביהם, כי הודות לשמו הטוב יכול הוא להגיע לדרגות גבוהות, גם לכתר תורה וגם לכתר מלכות.

עד כאן העלינו את נושא השמות, בעניין השם הרשמי שאנו בוחרים לתת לילדינו בעת הולדתם. ומה בעניין השמות והכינויים, שאנו מצמידים לילדינו במשך החיים? איזו משמעות יש לתוויות שאנו מדביקים להם? על כך, אם ירצה ה', במאמר הבא.

אנחנו כאן בשבילכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן