:המלחמה האמיתית מה החלק שלנו בניצחון המלחמה, ואיזו תפילה תמיד מתקבלת?

בשבועות האחרונים עסקנו מעט בלקחים המוסריים לחיים ממאורעות התקופה, קרי – המצב הביטחוני הרגיש באזורנו. עיקרי הדברים היו, שמיתוס ה"כוחי ועוצם ידי" התנפץ כאן בקול רעש גדול. והוכח מעל כל ספק שאם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר, וה' יתברך לבדו הוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים. היום ננסה כדרכנו לעסוק בהשלכות של כל התיאוריה הזו הלכה למעשה. מה ואיך זה אמור לשנות או לבוא לידי ביטוי בחיי היום יום. אז למעשה זה מתחלק לכמה חלקים:

החלק הראשון – החלק המעשי. פשוט וקל: אחרי שהבנו שהכל מגיע רק לפי החלטת הבורא, ולא לפי החלטת הדרג המדיני בטחוני… בעצם כבר ברור ששום דבר לא נסגר פה. המאבק האמיתי הוא במקום אחר לגמרי – בעולם העליון. בין הסניגור לקטיגור, בין מידת הדין למידת הרחמים. המאבקים בין שרי האומות, ועוד. ואם כך, כבר התקדמנו משמעותית. כי על המאבק בשמים אנחנו כבר יודעים הכל… זה לא סודות מהבור בקריה… הקב"ה דאג לעדכן אותנו בניו האהובים בכל הנתונים הרלוונטיים, איך זה עובד, לפי מה יש נצחון או חדלון הכל כבר כתוב מפורשות בכמה מקומות בתורה כאשר הכותרת המרכזית היא: "אִם־בְּחֻקֹּתַ֖י תֵּלֵ֑כוּ וְאֶת־מִצְוֹתַ֣י תִּשְׁמְר֔וּ וַעֲשִׂיתֶ֖ם אֹתָֽם: …וְנָתַתִּ֤י שָׁלוֹם֙ בָּאָ֔רֶץ וּשְׁכַבְתֶּ֖ם וְאֵ֣ין מַחֲרִ֑יד". אין סודות מדינה ואין צו איסור פרסום או עוצר ראיונות… יש אמת אחת ויחידה שנתנה לנו כבר לפני אלפי שנים, ולעיני כל ישראל: השם איש מלחמה, תקיף ובעל הכוחות כולם, שלב מלכים ושרים רק בידיו, הוא זה שגילה לנו שהמצב הגשמי של העם היהודי מושפע ישירות רק ממצבו הרוחני, זהו.

והחלק השני, הוא התפילה. התפילה כידוע היא כוח אדיר ביד האדם לשנות ולקרוע רוע גזר דין. אמנם, עיקר הכח של התפילה הוא דווקא כשהאדם מבין כשהוא פונה לה' שאין לו משענת אחרת חוץ מהשם יתברך, אין עוד מישהו אחר שיכול לעזור לו או להושיע אותו. בדרך כלל אנו משקיעים הרבה מאד אנרגיה ומאמצים במגוון ערוצי השפעה ושתדלנות, אלא שאנו מבקשים ללוות אותם באיזו תפילה קטנה, כי בכל זאת בלי תפילה שום דבר לא ילך… כאשר האמת היא ממש הפוכה, ההשקעה העיקרית אמורה להיות בתפילה, אלא שצריך גם קצת השתדלות…

ישנן הרבה מאד מקורות בספרות התורנית הקובעים ברורות שעיקר הכוח התפילה כאמור היא דווקא כשהאדם מבין שאין עוד מישהו אחר שיכול לעזור לו או להושיע אותו חוץ מה' ואז הוא פונה לה' מעומק הלב באמת. ביניהם, אסתר המלכה, שדאגה להזמין את המן למשתה, כדי שלא תתגנב לעם ישראל איזו מחשבה אפילו בתת מודע שהם יכולים לסמוך עליה כאשת המלך… אלא יחשבו שגם היא "התיידדה" עם המן הרשע. יעקב אבינו, ש"נזף" ברחל כאשר ביקשה שיתפלל עליה לבנים, כדי שלא תסמוך יותר מידי על תפילתו שלו, ובכך תאבד מכח התפילה בעת צרה שיש בידה כרגע לרוב מועקתה על היותה עקרה. ובתקופה מאוחרת יותר אלקנה שנהג באופן דומה באשתו חנה שהייתה גם היא עקרה כמבואר בתחילת ספר שמואל, ועוד.

יש לכך גם רמז נפלא מהגר"א על הפסוק "קרוב ה' לכל קוראיו לכל אשר יקראוהו באמת". כאשר מי שישים לב יראה שבכל אותו המזמור (קמה בתהילים) הפסוק מחולק לשנים. לדוגמא: דור לדור ישבח מעשיך, וגבורותיך יגידו. בתוספת וא"ו החיבור. הדר כבוד הודך ודברי נפלאותיך אשיחה. וכך כל שאר הפרק (למעט פסוק רחום וחנון ה' העוסק במידות ודרכי ההנהגה של הקב"ה). ובפסוק קרוב ה' לכל קוראיו, כתוב לכל אשר יקראוהו באמת, ללא וא"ו, מדוע? אומר על כך הגר"א, שכאן בדווקא אין וא"ו החיבור, כי באמת זה לא שני דברים, זהו תנאי סף: קרוב ה' לכל קוראיו. למי? לכל אשר יקראוהו באמת.

והאמת, שלקרוא על זה בעלון זה מאד קל, וגם לכתוב על זה, זה לא כל כך מסובך. אבל להרגיש כך, זו אחת העבודות הקשות, וקשות מאד. כי אם כאשר אתה נוסע בבוקר באוטובוס אתה שומע שמגיש המהדורה מסכם את פעולות הצבא הלילה בעומק האוייב… וכך גם כאשר אתה חוזר הביתה בערב, אתה שומע תדרוך של דובר צה"ל במהדורת הערב שמסביר על גבורתם של חיילינו ועל היכולות המבצעיות של לוחמינו לפלוגותיהן וחטיבותיהן, בסיוע משחתות מהים של צבא ארה"ב… ושילוב של כוחות הימ"מ והשב"כ והמל"ל והמוסד… וסליחה אם שכחתי מישהו… להרגיש עכשיו "בלעדי עוזך ועזרתך אין עזרה וישועה" זו כבר משימה לא כל כך פשוטה הדורשת הרבה מחשבה ועבודה, לפחות מאנשים פשוטים כמוני.

וכאן אנו חוזרים לנושא המרכזי שאיתו פתחנו את הסדרה האחרונה… כי אחרי שראינו במתקפת תשרי האחרונה, איך התפוגג והתמוסס לו ה"כוחי ועוצם ידי", זה יכול קצת לעזור לנו לשפר את היכולות המבצעיות שלנו בתוך בית המדרש ובית הכנסת, בתפילה אמיתית, בלימוד תורה, בתהילים ובזעקה להשי"ת. כי כאמור שם, שם נמצא החפ"ק האמיתי. מבלי לגרוע כמובן מגבורתם ומסירות נפשם ואומץ רוחם של החיילים האהובים, אבל אנו ממקומותינו נעשה הכל כדי לספק להם את כל האנרגיה הרוחנית הנדרשת…

 

 

הנקראים ביותר:

אנחנו כאן בשבילכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן